From Staff

 

The NAS Jax Ducks swim team hosted its first-ever swim meet against the Naval Station (NS) Mayport Anchors Feb. 25. The results are listed below.

Open 200 Freestyle - Karen Ellis (11), NS Mayport 2:42

100 Medley Relay 10&U - NS Mayport A, 1:31; NAS Jax A, 1:39; NS Mayport B, 1:54; NAS Jax B, 1:59

200 Medley Relay 11-18 - NS Mayport A, 2:24; NAS Jax A, 2:38; NS Mayport B, 2:57

100 Ind. Med. Female 9&U - Samantha Moorman (9), NS Mayport 2:02; Tiana Doss (9), NAS Jax 2:41; Allena Locklear (9), NAS Jax 2:25

100 Ind. Med. Male 9&U - Tee Gordon (7), NS Mayport 1:47

200 Ind. Med. Female 10-14 - Liliana Angulo (14), NAS Jax 3:17; Isabel Moorman (12), NS Mayport 3:19; Lekyska Cintron (13), NS Mayport 3:40

200 Ind. Med. Female 15-18 - Elzbieta Drozdzawski (16), NS Mayport 3:00

200 Ind. Med. Male 15-18 - Daniel Benaitis (16), NS Mayport 2:42

25 Freestyle Female 9&U - Tiana Doss, NAS Jax 22.06; Cara Rooke (9), NS Mayport 23.06; Mirabella Lopez (6), NAS Jax 23.97

25 Freestyle Male 9&U - Lorenzo Lopez (9), NAS Jax 21.75; Walker Donahue (7), NS Mayport 22.75; Nathaniel Harvey (8), NAS Jax 23.22

100 Freestyle Female 10-14 - Jazzmine Moore (11), NAS Jax 1:16; Liliana Angulo (14), NAS Jax 1:16; Brielle DiBartola (10), NAS Jax 1:51

100 Freestyle Male 10-14 - Chad Todd (12), NAS Jax 1:14; Owen Moore (10), NAS Jax 1:26; Mcinnis Clifton (11), NS Mayport 1:27

100 Freestyle Male 15-18 - Daniel Benaitis (16), NS Mayport 1:00; Mark Woerman (16), NAS Jax 1:17

25 Backstroke Female 9&U - Cara Rooke (9), NS Mayport 23.06; Margaret Solomon, 30.34; Carly Devose (8), NS Mayport, 34.28

25 Backstroke Male 9&U - Tee Gordon (7), NS Mayport 23.69; Lorenzo Lopez (9), NAS Jax 25.63; Walker Donahue (7), NS Mayport 26.13

50 Backstroke Female 10-14 - Jazzmine Moore (11), NAS Jax 39.98; Lekyska Cintron (13), NS Mayport 43.18; Karen Ellis (11), NS Mayport 45.21

50 Backstroke Male 10-14 - Parker Hayes (11) NS Mayport 47.12; Owen Moore (10), NAS Jax 50.78; Kyle Kroening (12), NAS Jax 53.38

25 Butterfly Female 9&U - Samantha Moorman (9), NS Mayport 25.06; Tiana Doss (9), NAS Jax 29.12; Allena Locklear (9), NAS Jax 32.09

25 Butterfly Male 9&U - Nathaniel Harvey (8), NAS Jax 32.21; Kellan Burge (6), NAS Jax 39.12

50 Butterfly Female 10-14 - Isabel Moorman (12), 39.07; Sarah Martin (10), NS Mayport 44.63; Samantha Benitis, 46.57

50 Butterfly Male 10-14 - Chad Todd (12), NAS Jax 38.06; Parker Hayes (11), NS Mayport 52.50; Mcinnis Clifton (11), NS Mayport 56.54

100 Butterfly Female 15-18 - Elzbieta Drozdzawski (16), NS Mayport 1:23

100 Butterfly Male 15-18 - Daniel Benaitas (16), NS Mayport 1:08

25 Breaststroke Female 9&U - Samantha Moorman (9), NS Mayport 27.03; Cara Rooke (9), NS Mayport 29.28; Allena Locklear (9), NAS Jax 34.59

25 Breaststroke Male 9&U - Lorenzo Lopez (9), NAS Jax 28.62; Matthew Cool (9), NS Mayport 33.93; Kellan Burge (6), NAS Jax 35.94

50 Breaststroke Female 10-14 - Liliana Angulo (14), NAS Jax 42.22; Isabel Moorman (12), NS Mayport 43.75; Samantha Benaitis, NS Mayport 48.37

50 Breaststroke Male 10-14 - Kyle Kroening (12), NAS Jax 50.12; Owen Moore (10), NAS Jax 57.12; Mcinnis Clinton (11), NS Mayport 57.72; Nicholas Harvey (10), NAS Jax 1:03 

100 Breaststroke Male 15-18 - Mark Woerman (16), NAS Jax 1:42

50 Freestyle (all ages) - Daniel Benaitis (16), NS Mayport 25.31; Elzbieta Drozdzawski (16), NS Mayport 31.72; Chad Todd (12), NAS Jax 33.13; Mark Woerman (16), NAS Jax 34.97

100 Freestyle 10&U - NS Mayport A 1:26, NAS Jax A 1:27, NS Mayport B 1:48, NAS Jax B 1:56 

200 Freestyle 11&Older - NS Mayport A 2:09, NAS Jax A 2:14, NS Mayport B 2:53, NAS Jax B 2:56